Konkursy w ramach inicjatywy Widening Participation and Strengthening the European Research Area („Szersze uczestnictwo i wzmacnianie europejskiej przestrzeni badawczej”)

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z konkursami ogłaszanymi w ramach inicjatywy „Szersze uczestnictwo i wzmacnianie europejskiej przestrzeni badawczej”, które mają na celu wyrównywanie poziomu doskonałości naukowej przede wszystkim instytucji naukowo-badawczych z państw z grupy widening.

Polska zalicza się do państw z grupy widening, do których adresowane są poniższe konkursy w ramach danej inicjatywy:

Fostering balanced brain circulation (BBC) – ERA Fellowships: konkurs ma na celu zachęcenie naukowców, którzy składają wnioski w ramach działań Marie Skłodowska-Curie (MSCA) Postdoctoral Fellowships, do realizacji projektów w organizacjach (host organisations) pochodzących z państw grupy widening.

Wnioski złożone przez naukowców z instytucjami z państw grupy wideningw ramach MSCA Postdoctoral Fellowships które nie zostaną zakwalifikowane do finansowania w związku z ograniczonym budżetem, mogą zostać ponownie przedstawione do finansowania w ramach ERA Fellowships (zgodnie z listą rankingową i za zgodą naukowca).

Okres trwania projektu:

• 1-2 lata (European Fellowships),
  • 2-3 lata (Global Fellowships: 1-2 lata faza wyjazdowa do kraju trzeciego + 1 rok obowiązkowa faza powrotna w Europie).

Teaming for Excellence: konkursma na celu wspieranie tworzenia nowych centrów doskonałości lub modernizację istniejących w państwach członkowskich mniej zaawansowanych w zakresie badań i innowacji przy wsparciu wiodących instytucji badawczych w Europie.

Proces składania wniosków w konkursach w ramach danej inicjatywy składa się z dwóch etapów:

• w pierwszym etapie wnioskodawcy opisują w skrócie koncepcję przyszłego centrum,
  • w drugim, składają kompletny wniosek projektowy zawierający m.in. informacje o źródłach finansowania komplementarnego, którego wysokość musi być równa co najmniej wartości projektu Teaming for Excellence finansowanego ze środków Komisji Europejskiej.

Okres trwania projektu: do 6 lat.

Budżet pojedynczego projektu: 8-15 mln euro.

Twinning: konkurs dąży do wzmocnienia doskonałości naukowej instytucji koordynującej poprzez współpracę międzynarodową z wiodącymi instytucjami zagranicznymi. Projekty twinningowe mają na celu umocnienie profilu badawczego instytucji i personelu oraz podniesienie zdolności zarządzania badaniami i umiejętności administracyjnych instytucji koordynującej.

Konsorcjum projektowe musi składać się z instytucji koordynatora z państwa z grupy widening i minimum dwóch instytucji partnerskich z dwóch różnych państw członkowskich lub stowarzyszonych, innych niż państwo, w którym ma siedzibę instytucja koordynatora.

Okres trwania projektu: do 3 lat.

Budżet pojedynczego projektu: 0,8-1,5 mln euro.

Excellence Hubs: konkurs prowadzi do wzmocnienia regionalnej doskonałości w ekosystemach badań i innowacji przez opracowanie wspólnej strategii B+R+I, a także rozwój potencjału badawczo-innowacyjnego całego ekosystemu. Podmioty należące do ekosystemu wzajemnie się wzmacniają w kontekście terytorialnym i wspólnie podnoszą poziom doskonałości innowacji w swojej strukturze regionalnej.

Ekosystem badań i innowacji zakorzeniony w danym miejscu musi obejmować cztery różne kategorie podmiotów:

a) instytucje akademickie (uniwersytety i/lub pozauniwersyteckie ośrodki badawcze lub laboratoria),

b) podmioty gospodarcze (aktywne przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji i odpowiednich dochodach),

c) organy publiczne lub upoważnione agencje,

d) podmioty społeczne (organizacje społeczne, stowarzyszenia, media, podmioty kulturalne itp.).

Konsorcja muszą obejmować co najmniej dwa różne ekosystemy badań i innowacji w co najmniej dwóch różnych krajach zaliczanych do grupy widening.

Okres trwania projektu: do 4 lat.

Budżet pojedynczego projektu: 3-5 mln euro.

ERA Chairs: konkurs ma na celu wzmocnienie doskonałości naukowej instytucji koordynującej oraz skuteczności w pozyskiwaniu dalszego finansowania poprzez przeprowadzenie w niej zmian strukturalnych polegających m.in. na utworzeniu nowego zespołu badawczego pod kierownictwem wybitnego naukowca o światowej renomie w wybranej dziedzinie badań (tzw. ERA Chair holder).

Okres trwania projektu: do 5 lat.

Budżet pojedynczego projektu: 1,5-2,5 mln euro.

Szczegółowe informacje o otwartych i nadchodzących konkursach: dostępne są na portalu Funding & Tenders.

W przypadku pytań prosimy o kontakt:

Dział Projektów Międzynarodowych Centrum Obsługi Projektów

email: dpm@pw.edu.pl