Pierwszy projekt w ramach Horyzontu Europa koordynowany przez PW

Przygotowany pod kierownictwem prof. Janusza Hołysta z Wydziału Fizyki projekt pt. Overcoming Multilevel INformation Overload został zaakceptowany do dofinansowania w konkursie Maria Skłodowska-Curie Actions: Staff Exchanges, organizowanym w ramach programu ramowego UE Horyzont Europa.

Jest to pierwszy w ramach tego programu projekt koordynowany przez PW. Dotychczas nasza uczelnia przystąpiła do 6 projektów jako partner w konsorcjum.  W poprzedniej perspektywie (Horyzont 2020) 4 razy pełniliśmy rolę koordynatora, braliśmy udział w 57 projektach. Informacje o tych projektach i innych znajdą Państwo w Bazie Wiedzy PW.

Najświeższe statystyki dot. HE pokazują, że w porównaniu z programem ramowym Horyzont 2020 polskie podmioty składają coraz lepsze wnioski projektowe o koordynację – współczynnik sukcesu wynosi obecnie aż 10,17%, czyli ponad 3 razy więcej niż w programie Horyzont 2020 w tym samym okresie od rozpoczęcia jego realizacji. Więcej informacji na stronie KPK.

W ramach ostatniego naboru, w którym PW odniosła sukces jako lider, zgłoszono 209 wniosków. Komisja Europejska wybrała 71 projektów, które otrzymają łączne dofinansowanie na kwotę 72 mln euro. Więcej informacji o wynikach na stronie konkursu.

Celem konkursu Maria Skłodowska-Curie Actions: Staff Exchanges jest wymiana pracowników pomiędzy uczestniczącymi w projekcie instytucjami służąca wymianie wiedzy, rozwojowi kariery zawodowej uczestników, zacieśnianiu współpracy międzynarodowej i/lub międzysektorowej pomiędzy instytucjami krajów UE, stowarzyszonymi z programem Horyzont Europa oraz pozostałymi krajami (tzw. krajami trzecimi). Tematyka nie jest narzucona z góry, wysoko cenione są projekty inter- i multidyscyplinarne.

Nabór w kolejnej edycji zostanie otwarty 6 października 2022 r. Informacje o aktualnych konkursach w ramach Horyzontu Europa można znaleźć na naszej stronie.