Zakończenie prac nad planem równości płci

Zespół ds. przygotowania planu równości płci w Politechnice Warszawskiej pod kierunkiem dr inż. Jolanty Korkosz-Gębskiej, Pełnomocnik Rektora ds. Równego Traktowania zakończył pracę nad ostateczną wersją tego dokumentu, który został opracowany w celu zaplanowania działań odpowiadającym potrzebom i oczekiwaniom wszystkich członków wspólnoty akademickiej w obszarze zachowania równości płci oraz zapewnienia równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym (tzw. work-life balance).

Identyfikacja potrzeb oraz zaproponowanie i realizacja konkretnych działań, oprócz wywiązania się Uczelni ze swoich zobowiązań oraz zaleceń Komisji Europejskiej w zakresie opracowania planu równości płci, które jest nowym wymogiem przy aplikowaniu o pozyskanie dofinansowania na realizację projektu w ramach programu Horyzont Europa, mogą uczynić z niej bardziej przyjazne miejsce pracy.

Dokument został przygotowany zgodnie z wytycznymi MNiSW/MEiN oraz OPI PIB i składa się z dwóch zasadniczych części, tj. diagnozy oraz identyfikacji celów i działań zaplanowanych do realizacji w bieżącej kadencji, tj. do roku 2024. Diagnoza została przygotowana przez Dział Badań i Analiz (DBiA) Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii (CZIiTT) i uwzględnia także wyniki wcześniejszych badań, do których należą m. in. sondaż #PowiedzPW dotyczący zagadnień związanych ze społeczną odpowiedzialnością Uczelni i badania satysfakcji z pracy pracowników Politechniki Warszawskiej.

Warto podkreślić, że nie są to jedyne działania Uczelni wpisujące się w realizację 5. celu zrównoważonego rozwoju, jakim jest osiągnięcie równości płci oraz wzmocnienie pozycji kobiet i dziewcząt. Maksymalizacja wkładu w zrównoważony rozwój jest nadrzędnym celem każdej organizacji, uwzględniającej i realizującej koncepcję społecznej odpowiedzialności. W tym obszarze Politechnika Warszawska posiada konkretne osiągnięcia, do których należy m. in. opracowanie „Strategii społecznej odpowiedzialności Politechniki Warszawskiej” oraz podpisanie „Deklaracji społecznej odpowiedzialności uczelni” (DSOU), w której „upowszechnianie idei równości, różnorodności, tolerancji oraz respektowanie i chronienie praw człowieka w odniesieniu do całej społeczności akademickiej i jej otoczenia”jest jedną z dwunastu zasad. Politechnika Warszawska jest członkiem konsorcjum uczelni europejskich ENHANCE, które dąży do odpowiedzialnej transformacji społecznej poprzez wykorzystanie nauki i technologii dla dobra społeczeństwa tak, aby globalne wyzwania przekształcić w szanse rozwojowe. Dlatego też zagadnieniom związanym z równością płci i różnorodnością poświęcono odrębne zadanie (WP6: „Gender Equality and Diversity), uwzględniane przy realizacji wszystkich zadań projektu.

Politechnika Warszawska otrzymała prestiżowe wyróżnienie HR Excellence in Research, które przyznawane jest przez Komisję Europejską w ramach strategii Human Resources Strategy for Researchers – HRS4R, nakierowanej na zwiększenie atrakcyjności warunków pracy, rozwoju kariery, mobilności, a także pomoc merytoryczną i finansową przy projektach badawczych. Analiza uczestnictwa kobiet w organach decyzyjnych, komisjach senackich i rektorskich oraz komisjach konkursowych Politechniki Warszawskiej jest jednym z zaplanowanych działań, którego efektem ma być opracowanie „Strategii podniesienia równowagi płci w organach Politechniki Warszawskiej”.

Plan równości płci w Politechnice Warszawskiej nawiązuje także do przyjętej w grudniu 2021 r. „Strategii rozwoju Politechniki Warszawskiej do roku 2030”, w której bardzo często pojawia się słowo „talent”. Oznacza to, że płeć nie stanowi kryterium awansu i uznania w Uczelni, której obowiązkiem jest pielęgnowanie relacji z pracownikami i studentami w taki sposób, aby identyfikować potencjał i talent, wspierać każdą osobę we wszechstronnym rozwoju osobistym i maksymalizować jej sukces w miejscu pracy. Opisane w planie cele strategiczne odnoszą się do pięciu obszarów tematycznych, wymaganych przez Komisję Europejską, do których należą:

  • kultura organizacyjna oraz równowaga między życiem zawodowym i prywatnym,
  • równowaga płci na szczeblu kierowniczym i decyzyjnym,
  • równowaga płci w procesie rekrutacji i rozwoju kariery zawodowej,
  • włączenie wymiaru płci do treści badawczych i dydaktycznych,
  • przeciwdziałanie przemocy ze względu na płeć, w tym przeciwdziałanie molestowaniu seksualnemu.

W „Planie równości płci w Politechnice Warszawskiej” zaplanowano łącznie 42 działania, dzięki którym możliwa będzie realizacja wspomnianych wcześniej celów w 5 wymaganych obszarach tematycznych.

Za realizację planu odpowiada Rektor przy wsparciu powołanego wcześniej zespołu oraz Pełnomocnik Rektora ds. Równego Traktowania.