Osoby do kontaktu:

mgr inż. Magdalena Mielniczuk

Dział Funduszy Strukturalnych

22 234 + wew. 71 98

Działalność badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw, Projekty badawczo-rozwojowe - RPO WM 1.2

Cel: Transfer wiedzy z jednostki naukowej do przedsiębiorcy zdefiniowany w kategorii interwencji 062 – transfer technologii i współpraca między uczelniami a przedsiębiorstwami, z korzyścią głównie dla MŚP (jednostka naukowa musi prowadzić badania naukowe na rzecz lidera projektu).
Tematyka: Badania przemysłowe i prace rozwojowe lub prace rozwojowe, prowadzone we współpracy z jednostką naukową. Projekt, w którym nie przewidziano prac rozwojowych nie uzyska dofinansowania.
Wnioskodawcy:

Mikro-, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, powiązania kooperacyjne.

Uczelnia może być jedynie partnerem w projekcie.

Partnerstwo/podwykonawstwo: W partnerstwie na mocy art. 33 ustawy wdrożeniowej partnerami mogą być jedynie podmioty wskazane w katalogu podmiotów uprawnionych do ubiegania się o dofinansowanie oraz jednostki naukowe (w rozumieniu art. 2 pkt. 9 lit. a, b, c ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz.U. z 2018 r. poz. 87), które podlegają ocenie jakości działalności naukowej lub badawczo-rozwojowej jednostek naukowych (zgodnie z Rozporządzeniem MNiSW z dnia 12 grudnia 2016 r. w sprawie przyznawania kategorii naukowej jednostkom naukowym i uczelniom, w których zgodnie z ich statutami nie wyodrębniono podstawowych jednostek organizacyjnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 2154)) i otrzymały kategorię co najmniej B (na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie projektu).
Umowa/porozumienie z jednostką naukową muszą być zawarte przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, zgodnie z zasadami określonymi w Regułach zawierania umów (porozumień, lub tworzenia innych dokumentów) określających zasady partnerstwa, a w szczególności rolę w realizacji projektu, wzajemne zobowiązania stron, odpowiedzialność wobec dysponenta środków unijnych. W zapisach umowy należy zawrzeć m.in. informacje, iż każdy z partnerów odpowiada za realizowane przez siebie zadania.

W ramach projektu części prac merytorycznych można zlecać wyłącznie uczelni publicznej, państwowemu instytutowi badawczemu, instytutowi PAN, które podlegają ocenie jakości działalności naukowej lub badawczo-rozwojowej jednostek naukowych i otrzymały co najmniej ocenę B. Wartość prac realizowanych na zasadzie podwykonawstwa nie może przekroczyć:
• 25% całkowitych kosztów kwalifikowalnych badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych ponoszonych w projekcie przez przedsiębiorcę,
• 10% kosztów kwalifikowalnych badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych ponoszonych w projekcie przez jednostkę naukową.
Dofinansowanie:

Maksymalna wartość dofinansowania projektu wynosi 5 mln zł.

Poziom dofinansowania projektu nie może przekroczyć 80% kosztów kwalifikowalnych, w tym w szczególności:

1. w odniesieniu do kosztów ponoszonych przez przedsiębiorcę:

  • pomoc na badania przemysłowe i prace rozwojowe zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 21 lipca 2015 r. w sprawie udzielania pomocy na badania podstawowe, badania przemysłowe, eksperymentalne prace rozwojowe oraz studia wykonalności w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014–2020;
  • w celu uzyskania przez przedsiębiorcę zwiększenia intensywności wsparcia rekomenduje się realizację projektu w ramach „skutecznej współpracy”;

2. w odniesieniu do kosztów ponoszonych przez jednostkę naukową występującą w roli partnera:

  • intensywność wsparcia na realizację bez pomocy publicznej badań przemysłowych i prac rozwojowych wynosi 100% kosztów kwalifikowalnych, pod warunkiem realizacji projektu w ramach ich działalności niegospodarczej;
  • realizacja projektu przez jednostkę naukową na zasadach bez pomocy publicznej możliwa jest w przypadku gdy podmiot ten nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie realizacji badań. Jeśli jednostka naukowa prowadzi działalność gospodarczą w przedmiotowym zakresie, to wsparcie udzielone jednostce naukowej wyłącznie na prowadzenie działalności niegospodarczej nie będzie stanowiło pomocy publicznej, jeżeli możliwe jest wyraźne rozdzielenie tej działalności od działalności gospodarczej (tj. rozdzielenie kosztów, finansowania i przychodów z obydwu  rodzajów działalności).

Przekazywanie praw własności intelektualnej na rzecz przedsiębiorcy powinno odbywać się po cenach rynkowych.

Okres trwania projektu: nie może przekroczyć 31 stycznia 2022 r.
Miejsce/sposób składania wniosków:

Wnioski wraz z wymaganymi załącznikami składane są w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu MEWA 2.0.

Dokumentację związaną z procesem zgłaszania się jednostek uczelni w roli wykonawcy prac merytorycznych w projekcie, w kwotach powyżej limitu wskazanego w pełnomocnictwach kierowników jednostek organizacyjnych PW, podpisuje Prorektor ds. Nauki prof. dr hab. Rajmund Bacewicz za pośrednictwem Działu Komercjalizacji i Transferu Technologii CZIiTT PW.

Składanie wniosków:
  • do COP: 05.11.2018
  • do MJWPU: 30.06.2018 - 14.11.2018