Osoby do kontaktu:

mgr Marta Siewiera

Dział Funduszy Strukturalnych

22 234 + wew. 71 99

mgr inż. Małgorzata Szymańska

Dział Funduszy Strukturalnych

22 234 + wew. 64 50

Interreg Europa - 1. nabór

Cel:

Poprawa wdrażania polityk rozwoju regionalnego, w tym „Inwestycje na rzecz wzrostu i zatrudnienia”, poprzez promowanie wymiany doświadczeń, innowacyjnych podejść i rozwijanie zdolności w odniesieniu do identyfikacji, upowszechniania i zastosowania dobrych praktyk wśród podmiotów polityki regionalnej.

Tematyka:

Program opiera się na jednym, przekrojowym priorytecie, celu szczegółowym Interreg "Lepsze zarządzanie współpracą". Oznacza to, że beneficjenci mogą podejmować współpracę we wszelkich zagadnieniach o wspólnym znaczeniu, zgodnie z ich potrzebami regionalnymi, pod warunkiem, że zagadnienia te mieszczą się w zakresie polityki spójności. Z perspektywy tematycznej zakres ten określają cele polityki i cele szczegółowe polityki Spójności. Jednocześnie uznano potrzebę skoncentrowania zasobów na obszarach polityki, które są najbardziej istotne i pilne dla regionów w Europie.

Ponadto, w kontekście celu szczegółowego Interreg "Lepsze zarządzanie współpracą", Interreg Europa może wspierać współpracę "nietematyczną", dotyczącą zagadnień czysto wdrożeniowych, związanych z politykami rozwoju regionalnego (np. pomoc państwa, zamówienia publiczne, narzędzia terytorialne, instrumenty finansowe, ocena i monitorowanie). Te kwestie związane z zarządzaniem są również ważne podczas prac związanych ze zwiększaniem skuteczności polityk rozwoju regionalnego.

Wnioskodawcy:
  • Władze publiczne
  • Podmioty prawa publicznego
  • Prywatne organizacje non-profit

Prywatne organizacje non-profit i partnerzy ze Szwajcarii nie mogą przyjąć roli partnera wiodącego.

Partnerstwo/podwykonawstwo:

projekty muszą obejmować partnerów z co najmniej trzech krajów, z których co najmniej dwa to beneficjenci z państw członkowskich UE, przy czym ci ostatni ubiegają się o finansowanie z programu Interreg Europa. Ponadto Interreg Europe wymaga od wszystkich szerokiego zasięgu geograficznego wniosków.

Dofinansowanie:

Program skupia największą część budżetu programu na obszarach tematycznych objętych wybranymi celami szczegółowymi:

Dofinansowanie 80% dla celów polityki:

  • 1. Bardziej inteligentna Europa
  • 2. Bardziej ekologiczna Europa
  • 4. Europa o silniejszym wymiarze społecznym (w zależności od konkretnych celi)

20 % dofinansowania:

  • 3. Bardziej połączona Europa
  • 4. Europa o silniejszym wymiarze społecznym (w zależności od konkretnych celi)
  • 5. Europa bliżej obywateli
Miejsce/sposób składania wniosków:

Pakiet aplikacyjny do naboru jest dostępny na stronie programu (www.interregeurope.eu) i zawiera następujące dokumenty:

  • niniejsze warunki naboru
  • podręcznik programu
  • wzór formularza wniosku w portalu Interreg Europa
  • wzór "deklaracji"

Wnioskodawcy projektu, którzy chcieliby złożyć wniosek, muszą wypełnić formularz wniosku w języku angielskim, ponieważ jest to język roboczy programu. Wnioski złożone w innym języku zostaną uznane za niekwalifikowalne. System online dokonuje szeregu automatycznych kontroli poprawności, które chronią użytkownika przed przesłaniem formularza, jeśli nie jest on prawidłowo wypełniony. Wszyscy partnerzy (w tym partner wiodący) i stowarzyszone władze odpowiedzialne za politykę – w stosownych przypadkach – muszą dostarczyć deklaracje wykorzystując wzór dostarczony przez program (Załącznik 02 do regulaminu naboru). Deklaracje te muszą zostać załadowane do Portalu jako część wniosku.

Szczegółowe informacje:

dostępne są na portalu Funduszy Europejskich oraz na stronie programu Interreg Europa.

Warunki naboru wniosków w języku polskim

Składanie wniosków:
  • do COP: 20.05.2022
  • do Interreg Europa: 05.04.2022 - 31.05.2022