mgr inż. Wojciech Jarnuszkiewicz

Dział Projektów Międzynarodowych

22 234 + wew. 57 44

MNiSW - Fundamenty Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki - Odrodzona po latach niewoli

Cel: Przygotowanie kompendiów, np. słowników, encyklopedii, katalogów, przewodników, zbiorów map, bibliografii, prezentujących w sposób syntetyczny, pogłębiony, a równocześnie oryginalny dotychczasową wiedzę na temat zjawisk związanych z odzyskiwaniem i odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
Tematyka: Odzyskanie niepodległości przez Polskę:
• historia polityczna, dzieje ustroju i parlamentaryzmu,
• historia społeczna, gospodarki, kultury,
• historia wojskowości, w tym historia powstań i konspiracji niepodległościowej,
• historia idei, z uwzględnieniem myśli filozoficznej, społecznej, politycznej (w tym emigracyjnej), kulturalnej, literackiej i artystycznej,
• organizacje niepodległościowe, partie polityczne, organizacje społeczno-polityczne, religijne, spółdzielcze,
• Kościoły, ich rola i działalność,
• polityka wewnętrzna i zewnętrzna odrodzonej Rzeczypospolitej,
• problematyka gospodarcza i społeczna,
• problematyka oświatowa, kulturalna, artystyczna, obyczajowa, sportowa,
• problematyka wyznaniowa, językowa, artystyczna oraz narodowościowa ze szczególnym uwzględnieniem tematyki stosunków polsko-żydowskich,
• piśmiennictwo, literatura, sztuka, w tym muzyka, historia kultury materialnej oraz historia tych zjawisk,
• losy ludzi, biografie oraz historia instytucji,
• nauka - jej osiągnięcia, instytucje i przedstawiciele.
Wnioskodawcy:

Jednostki naukowe, biblioteki naukowe niewchodzące w skład jednostek naukowych, podmioty działające na rzecz nauki, prowadzące aktywną działalność w zakresie badań, dokumentowania i upowszechniania polskiej humanistyki, uczelnie.

Minimalna wnioskowana kwota dofinansowania wynosi 500 tys. zł, maksymalna – 1,8 mln zł. Wysokość środków planowanych na konkurs wynosi 15 mln zł.

Okres trwania projektu: do 5 lat.
Miejsce/sposób składania wniosków:

Wniosek należy złożyć w postaci elektronicznej za pośrednictwem systemu OSF. Wniosek wydrukowany z systemu OSF, podpisany przez kierownika projektu oraz osobę/osoby upoważnione do reprezentowania Wnioskodawcy należy przesłać w 1 egzemplarzu na adres: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 00-529 Warszawa, ul. Wspólna 1/3, z dopiskiem na kopercie: „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki – moduł Fundamenty” lub złożyć w biurze podawczym Ministerstwa.

dostępne na stronie MNiSW.

Składanie wniosków:
  • do COP: 20.04.2018